HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Tvořivost

Vymýšlej jak Leonardo
Tvořivost - ProduktivitaInfoAktivity pro oblast PRODUKTIVITA přispívají k tomu, aby ses nepokoušel realizovat všechny nápady, které máš, ale ze své zásoby nápadů vybíral jen některé - ty nejlepší, nejvhodnější, nebo nejživotaschopnější, což ovšem neznamená ty nejjednodušší. Přestane ti vadit, že některé tvoje nápady vůbec realizovány nebudou. Naučíš se kriticky vyhodnocovat, jaké nápady jsou dobré jaké ne, popřípadě v čem jsou jejich výhody a slabiny. Budeš umět přesně posoudit uplatnitelnost nápadů. Uvědomíš si, že je užitečné vybrané myšlenky začít brzy realizovat i přesto, že nejsou plně domyšlené a domýšlet je během práce na tvořivém projektu. Naučíš se vytvářet brzké návrhy, náčrty, nebo prototypy, které ti upřesňují představu o tom, co funguje dobře a co ne a zároveň tě budou inspirovat a otevírat ti další cesty. Procvičíš se v schopnosti vytvářet velké množství tvůrčích produktů a nerealizovat jenom ty, o kterých se domníváš, že budou vynikající, perfektní. Budeš se umět věnovat se vícero tvořivým projektům najednou. Zlepšíš se v dovednosti věnovat svému tvořivému úsilí mnoho času čas a energie (konkrétní hodnoty záleží na věku). Naučíš se svoji tvorbu kriticky upravovat a vylepšovat a chápat práci na úpravách jako přirozenou a nevyhnutelnou součást tvořivého procesu.

47681

Známý umělec, vědec a vynálezce Leonardo da Vinci, se zabýval spoustou různých činností. Od malování, po studium lidského těla až po vynalézání letadel. Dařilo se mu, protože dokázal rychle zaznamenat své nápady, zabýval se vším, co mu prolétlo hlavou. Všechny své nápady si kreslil, psal, stavěl…i když ještě netušil, jaký bude výsledek a jak dopadnou.

Zkus to dělat jako Leonardo.
Vyber si téma týdne, které ti přijde nejzajímavější:

  • Z čeho by se mohlo stát strašidlo. (V některých pohádkách a příbězích ožívají různé předměty a páchají dobré nebo špatné věci. Co, jak a proč by mohlo ožít v tvém okolí? Co by to dělalo?)
  • Jak se lidé pohybují. (Jaké k tomu používají prostředky? Hýbají se málo nebo hodně? Dělají legrační pohyby? Jak se hýbe jeden člověk a jak skupinka?)
  • Nejlepší hračka na světě. (Jaká je podle tebe nejlepší hračka? Jaká je nejlepší dle tvých kamarádů? Jakou hračku chtějí všichni? Co by měla umět a dělat? Vydělal/a bys na jejím prodeji miliony?)

   

Kdykoli tě něco zajímavého k tématu napadne, udělej si poznámku, nakresli si to, načrtni. Moc nad tím, co děláš, nepřemýšlej – prostě tvoř vše, co ti prolétne hlavou. Poznámky či obrázky nemusí být dokonalé, jde o to, aby sis udělal/a sbírku co nejvíce svých nápadů.

Na konci týdne si projdi vše, co tě napadlo, vyber z toho nejlepší nápady. Pokud chceš, můžeš z nejlepších nápadů udělat co možná nejlepší dílko – je jedno, jestli to bude obrázek, komiks, fotografie, básnička, povídka, písnička nebo nějaký výrobek či vynález.

Výsledek naskenuj či vyfoť a umísti do galerie.

    
Tip: Téma týdne si můžeš stanovit na každý týden a během něj shromažďovat své návrhy a nápady.

Rychle něco vymýšlet, načrtnout, poznamenat si to - to je velmi vhodná strategie pro tvořivost. Nemusí být vše dokonale vymyšleno, aby to mohlo spatřit světlo světa. Vytvářej si prototypy a náznaky nápadů a hlavně si je všechny poznamenávej.

   

Zdroj obrázku: Wikimedia.org, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Leonardo_helicopter.JPG, staženo 9. 11. 2013

 
Další úloha   Nahrát do galerie Poslat známému

Podobné příspěvky