HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Tvořivost

Očima ledničky i lustru
Tvořivost - NápaditostInfoAktivity pro oblast NÁPADITOST přispívají k tomu, abys uměl zkoumat skutečnost z mnoha úhlů pohledu, a to i tehdy, pokud se její podstata zdá zřejmá. Budeš umět získávat nové porozumění tvořivého problému, naučíš se odolávat přirozené tendenci zůstat u prvotního dojmu, navozujícího pocit jednoznačnosti. Zlepšíš se v dovednosti potlačovat hodnocení toho, jak jsou jednotlivé alternativy smysluplné, či „užitečné“ ve chvíli, kdy budeš vytvářet mnoho různých perspektiv. Naučíš se přenášet přes navyklý způsob vnímání a proniknout za obvyklý způsob použití věcí, které budeš zkoumat, nebo které hodláš využít. Zaměříš se také o vytváření co nejvíce přístupů k řešení tvořivého úkolu a nezastavovat se u toho, který se první zdá být funkční. Uvědomíš si, jak je užitečné nejdřív vyzkoušet několik přístupů a ponechat si z nich to, co se ti osvědčilo. Naučíš se zpochybňovat předpoklady a omezení a vykládat zadání jiným způsobem, než jak by se očekávalo. Díky tomu pak budeš přicházet s odpověďmi na nezodpověditelné otázky nebo nesplnitelné výzvy. Zlepší se také tvá dovednost kombinovat nápady a přicházet tak s originálními řešeními.

Zajdi si prohlédnout vaší kuchyň. Postupně si představ, že ses proměnil/a:

  • v lednici,
  • ve vodovodní kohoutek dřezu,
  • v lustr (světlo na stropě).

Zkus si představit, jak vidí jednotlivé věci kuchyň ze svého pohledu. Vem si arch papíru a rozděl ho na tři části. Vžij se postupně do jednotivých předmětů a popiš, jak vypadá svět kuchyně ze tvého pohledu (co bys viděl/a, kdybys byl/a lednice, kohoutek nebo lustr).

Tvůj popis by mohl například začínat takto: Jsem velká, bílá, tři roky stará lednice. Stojím v rohu naší kuchyně. Naproti mě... Vedle vlevo...

To, co jsi napsal/a, ulož do naší galerie. Podívej se, jak si s tímto zapeklitým úkolem poradili ostatní.

 
  Nahrát do galerie Poslat známému

Podobné příspěvky