HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Tvořivost

Mimozemšťan v pokoji
Tvořivost - NápaditostInfoAktivity pro oblast NÁPADITOST přispívají k tomu, abys uměl zkoumat skutečnost z mnoha úhlů pohledu, a to i tehdy, pokud se její podstata zdá zřejmá. Budeš umět získávat nové porozumění tvořivého problému, naučíš se odolávat přirozené tendenci zůstat u prvotního dojmu, navozujícího pocit jednoznačnosti. Zlepšíš se v dovednosti potlačovat hodnocení toho, jak jsou jednotlivé alternativy smysluplné, či „užitečné“ ve chvíli, kdy budeš vytvářet mnoho různých perspektiv. Naučíš se přenášet přes navyklý způsob vnímání a proniknout za obvyklý způsob použití věcí, které budeš zkoumat, nebo které hodláš využít. Zaměříš se také o vytváření co nejvíce přístupů k řešení tvořivého úkolu a nezastavovat se u toho, který se první zdá být funkční. Uvědomíš si, jak je užitečné nejdřív vyzkoušet několik přístupů a ponechat si z nich to, co se ti osvědčilo. Naučíš se zpochybňovat předpoklady a omezení a vykládat zadání jiným způsobem, než jak by se očekávalo. Díky tomu pak budeš přicházet s odpověďmi na nezodpověditelné otázky nebo nesplnitelné výzvy. Zlepší se také tvá dovednost kombinovat nápady a přicházet tak s originálními řešeními.

47675

Představ si, že tvůj pokoj tajně navštívil mimozemšťan. Všechno v tvém pokoji jej zajímalo a také si na tvém přehrávači pustil hudbu. A to byl pro mimozemšťana šok! Tento druh mimozemšťanů totiž nikdy hudbu nevymyslel, žádnou hudbu nezahrál a ani neslyšel. Netuší, co taková hudba je a k čemu slouží, ani jak vzniká.

Zamysli se nad tím, co si mimozemšťan, který nikdy neslyšel hudbu, o muzice myslí? Je mu příjemná? Vyděsila ho? K čemu si může myslet, že taková hudba je?

O uvažování mimozemšťana o hudbě můžeš o tom nakreslit obrázek nebo komiks, napsat básničku či povídku, zahrát představení…cokoli, co tě napadne.

Výsledek můžeš zveřejnit v galerii, nebo alespoň předvést rodičům či si na takového mimozemšťana zahrát s kamarády.

   

Varianta: Mimozemšťan se nemusí podivovat pouze hudbě. Např. pro mimozemšťana, který spí ve stoje může být záhadou postel, apod. Zkus vymyslet co nejvíce věcí, které mimozemšťan nezná a může se jim divit. A pak zkus přijít na to, za co tyto věci považuje a co si o nich myslí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com, http://pixabay.com/cs/vet%C5%99elec-rozzloben%C3%BD-cosmic-155120/, staženo 8. 11. 2013

 
  Nahrát do galerie Poslat známému

Podobné příspěvky