HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Řešení problémů

Výměna: Kulový blesk
Řešení problémů - Uplatnění řešeníInfoAktivity pro oblast UPLATNĚNÍ ŘEŠENÍ přispívají k tomu, abys uměl sestavit plán postupu, který bude obsahovat kroky, které je nutné podniknout a zároveň bude předvídat nejistoty a rizika a počítat i s jiným vývojem, než je ten předpokládaný. Naučíš se vyhodnocovat úspěchy v řešení pomocí průběžného sledování úspěchu uplatňovaného řešení a vyhodnocování, zda naplňuje hlavní cíle. Zvýší se tvá schopnost reagovat na situaci, pokud se tvé řešení setkává s neúspěchem (např. vyzkoušením jiného řešení, nebo přeformulováním problému). Zlepšíš se v dovednosti zjišťovat, z jakého důvodu řešení selhává (např. zda špatný plán, nebo nevynaložil dostatek úsilí, nebo je třeba jen počkat, než se řešení projeví). Rozvine se také tvá vytrvalost při počátečních neúspěších. Pokud se ti opakovaně nebude dařit najít řešení problému, nebo zvolená řešení budou selhávat, naučíš se vyhovujícím způsobem překonávat frustraci a pokračovat dále ve svém snažení. Uvědomíš si, že je důležité nesetrvávat u problému, jehož řešení je nad tvé síly.

41305

Ráno, než půjdeš do školy, vyber doma nějakou věc, kterou už nechceš a nepotřebuješ, kterou můžeš za něco vyměnit (měli by ti to dovolit rodiče). Může to být cokoli: tužka, bonbón, malá hračka, zkrátka cokoli.
Ve škole a nebo po škole ji zkus za něco vyměnit. Nově získanou věc zkus zase vyměnit za jinou a tak dále a tak dále…

Např. Budeš měnit oplatku, za kterou dostaneš gumu. Gumu zase vyměníš a dostaneš za ní tužku, tužku vyměníš za čokoládu, čokoládu za přívěšek na batoh a tak dále…

Věci můžeš měnit s kýmkoli – se spolužáky, učiteli, sousedy a tak dále. Nesmíš ale měnit se stejným člověkem dvakrát.

 

Tvým cílem je udělat co možná nejvíce výměn.

 

Všechny výměny si můžeš zapisovat na záznamový arch. Nejzajímavější předměty, které takto získáš můžeš vyfotit nebo nakreslit a přidat je také na záznamový arch. Záznamový arch můžeš vystavit v galerii a porovnat si úspěšnost svých výměn s ostatními.

Hlavní je vytrvat a zkoušet měnit věci, i když tě někdo odmítne.
Kolik výměn se ti podařilo? Co nejzajímavějšího jsi získal/a?

   

Zdroj obrázku: Pixabay.com, cit. dne 19. 8. 2013, http://pixabay.com/cs/siluety-mu%C5%BEi-pot%C5%99esen%C3%AD-rukou-81817/

 
Další úloha   Nahrát do galerie Poslat známému

Podobné příspěvky