HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Řešení problémů

Pozor, tajné!
Řešení problémů - Hledání řešeníInfoAktivity pro oblast HLEDÁNÍ MOŽNÝCH ŘEŠENÍ přispívají k tomu, abys uměl generovat mnoho možných řešení, jak se vypořádat se základní příčinou potíží, popřípadě dal dohromady výčet možností, ze kterých je možné vybírat (pokud jde o rozhodovací problém). Zaměříš se přitom na hledání nových, tvořivých alternativ, abys měl co největší výběr. Nenecháš se sevřít omezenými alternativami, naučíš se nevolit automaticky první možné řešení, které se naskytne a mířit na rozšíření možností. Zlepší se tvá dovednost využívat analogie a metafory, podobné situace. Budeš také lépe schopen nenechat se omezovat obvyklým řešením podobných problémů. Naučíš se rozpoznávat, kdy máš přestat a neprotahovat vymýšlení možných řešení. Procvičíš se ve schopnosti srovnávat nalezené možnosti podle jednoznačných kritérií. Naučíš se porovnávat možnosti především podle toho, jak dobře naplňují hlavní cíle a nenadržovat variantě, která tě napadla jako první, nebo která je jen drobnou úpravou současného stavu. Zlepší se také tvá dovednost vybrat finální variantu poté, co jsi mezi sebou porovnal dvě nebo více možných řešení. Dokážeš se pak s finálním řešením ztotožnit a dokážeš vysvětlit, proč jsi vybral právě toto řešení.

41271

Zkus vymyslet vlastní tajné písmo, které bys mohl/a používat s kamarády při psaní tajných vzkazů a šifer.

Možností, jak vymyslet tajné písmo je spousta. Od různých neviditelných inkoustů, přes vymyšlení nových znaků na místo abecedy, až po záměny pořadí písmen ve slovech apod.

Zamysli se nad možnostmi a vyber takovou, aby bylo snadné naučit se a používat tajné písmo a aby ho zároveň nikdo cizí nedokázal rozluštit.

   

Do galerie můžeš umístit ukázku tajného písma, případně napsat nebo nakreslit, jestli a jak jste tajné písmo s kamarády použili.

Dokázat si zvolit z více možnosti tu jednu finální je důležitá dovednost pro úspěšné řešení problému, tak trénuj dál.

   

Zdroj obrázku: Pixabay.com, cit. dne 19. 6. 2013, http://pixabay.com/cs/raz%C3%ADtko-znak%C5%AF-popisek-inform%C3%A1tor-143799/

 
Další úloha   Nahrát do galerie Poslat známému

Podobné příspěvky