HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Řešení problémů

Rodokmen
Řešení problémů - Aktivní přístupInfoAktivity pro oblast AKTIVNÍ PŘÍSTUP přispívají k tomu, abys uměl vnímat příležitosti a vyvíjet iniciativu k jejich prozkoumání. Pomůžou ti k tomu, abys dokázal najít příležitost, přínos nebo výhodu i ve zdánlivě nevýhodné situaci. Zlepší se tvoje dovednost pouštět se do nalezených příležitostí a prozkoumávat je. Naučíš se k problému stavět aktivně a nečekat, až se problém vyřeší „sám od sebe“. Procvičí se také tvá schopnost zajistit, aby se problému předcházelo, a zasáhnout, pokud se k problému schyluje. Naučíš se, jak vytipovat někoho, kdo by ti mohl díky svým zkušenostem nebo znalostem s problémem poradit či pomoci, nebudeš ale při střetu s problémem závislý na jednom člověku, nebo na pomoci od ostatních lidí obecně. Při řešení problému budeš schopen aktivně vyhledávat informace, nebudeš spoléhat jenom na ty, které jsou zjevné, nebo které mu poskytnou ostatní. Zlepšíš se také ve využívání široké palety informačních zdrojů, naučíš se je přehledně uspořádat tak, aby bylo snadné se v nich vyznat a najít důležité informace. Budeš umět přehledně shrnout, co o problému víš.

40062

Informace se dají vyhledávat různými způsoby. Na internetu, v knížkách, nebo se můžeme někoho zeptat.

Vyber si, jaká z metod pro tebe bude nejlepší v hledání informací o tvých předcích.

Vytiskni si rodokmen, a do něj zaznamenávej získané informace. Do připravených okének vepiš jména, příjmení, data narození (popř. úmrtí) lidí, ze kterých pocházíš. Narození se značí hvězdičkou a úmrtí křížkem.

Do spodního okénka napiš své jméno, nad sebe své rodiče a nad ně prarodiče. Nezapomeň také, že tvá mamka a babičky měly určitě jiná příjmení za svobodna, než mají teď.

Pro každý problém je důležité si k němu vyhledávat informace, vědět na koho se obrátit, koho se zeptat nebo kam se podívat. Jak vidíš, i toto si můžeš trénovat a zlepšovat se v tom.

 
Další úloha   Poslat známému

Podobné příspěvky