HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Řešení problémů

Pokračování příběhu
Řešení problémů - Uplatnění řešeníInfoAktivity pro oblast UPLATNĚNÍ ŘEŠENÍ přispívají k tomu, abys uměl sestavit plán postupu, který bude obsahovat kroky, které je nutné podniknout a zároveň bude předvídat nejistoty a rizika a počítat i s jiným vývojem, než je ten předpokládaný. Naučíš se vyhodnocovat úspěchy v řešení pomocí průběžného sledování úspěchu uplatňovaného řešení a vyhodnocování, zda naplňuje hlavní cíle. Zvýší se tvá schopnost reagovat na situaci, pokud se tvé řešení setkává s neúspěchem (např. vyzkoušením jiného řešení, nebo přeformulováním problému). Zlepšíš se v dovednosti zjišťovat, z jakého důvodu řešení selhává (např. zda špatný plán, nebo nevynaložil dostatek úsilí, nebo je třeba jen počkat, než se řešení projeví). Rozvine se také tvá vytrvalost při počátečních neúspěších. Pokud se ti opakovaně nebude dařit najít řešení problému, nebo zvolená řešení budou selhávat, naučíš se vyhovujícím způsobem překonávat frustraci a pokračovat dále ve svém snažení. Uvědomíš si, že je důležité nesetrvávat u problému, jehož řešení je nad tvé síly.

K problémům a neúspěchům musíme přistupovat pozitivně a musíme se je naučit překonat. Je důležité se správně rozhodnout, jestli problém vůbec řešit jinak anebo se vzdát, když se ukáže, že to prostě nemá cenu.

Nejdříve si přečti ukázku. Po ztroskotání na ostrově se dva chlapci rozhodli udělat průzkum okolí, chtějí se dostat na nějaké vyšší místo, aby se mohli shora podívat, jak vypadá ostrov:

„Asi půl hodiny postupovali oba přátelé k jihu podél úpatí strmých břehů. Dorazili tak až k pravému břehu říčky, ztrácející se na východě. Zatímco pravý břeh byl stíněn stromy, levý břeh měl vzhled zcela jiný. Nebyly tam ani stromy, ani skalnaté útvary. Byla to jen rozsáhlá bažina, táhnoucí se k jižnímu otvoru. Zklamáni ve své naději, že nemohou dosáhnout hřebenu srázu, z něhož by jistě mohli obhlédnout celý kraj v okruhu několika kilometrů, vrátili se (...).“

Zdroj: Verne, Jules. Dva roky prázdnin. Patnáctiletý kapitán. Praha: Mladá fronta, 1969.

Tvým úkolem je pokračovat v příběhu tak, aby pokračoval dobře, musíš popsat, jak hlavní hrdinové překonají své nesnáze.
Je jen na tobě, jak dlouhé tvé pokračování bude a kolik své fantazie v něm použiješ. Nezapomeň jej však uložit do galerie pod úlohou.

 
  Nahrát do galerie Poslat známému

Podobné příspěvky