HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Řešení problémů

Lisa se nudí
Řešení problémů - Aktivní přístupInfoAktivity pro oblast AKTIVNÍ PŘÍSTUP přispívají k tomu, abys uměl vnímat příležitosti a vyvíjet iniciativu k jejich prozkoumání. Pomůžou ti k tomu, abys dokázal najít příležitost, přínos nebo výhodu i ve zdánlivě nevýhodné situaci. Zlepší se tvoje dovednost pouštět se do nalezených příležitostí a prozkoumávat je. Naučíš se k problému stavět aktivně a nečekat, až se problém vyřeší „sám od sebe“. Procvičí se také tvá schopnost zajistit, aby se problému předcházelo, a zasáhnout, pokud se k problému schyluje. Naučíš se, jak vytipovat někoho, kdo by ti mohl díky svým zkušenostem nebo znalostem s problémem poradit či pomoci, nebudeš ale při střetu s problémem závislý na jednom člověku, nebo na pomoci od ostatních lidí obecně. Při řešení problému budeš schopen aktivně vyhledávat informace, nebudeš spoléhat jenom na ty, které jsou zjevné, nebo které mu poskytnou ostatní. Zlepšíš se také ve využívání široké palety informačních zdrojů, naučíš se je přehledně uspořádat tak, aby bylo snadné se v nich vyznat a najít důležité informace. Budeš umět přehledně shrnout, co o problému víš.

Přečti si ukázku o holčičce Lise z knížky Děti z Bullerbynu.

Ale brr, jak to bylo mrzuté, že den nato pršelo! Vůbec jsem nevěděla, co mám dělat.
"Brr, jak je všechno nudné, mami," řekla jsem.
"Vážně?" řekla maminka. "Ani jsem si nevšimla."
"Je, protože jenom prší a prší," povídám. "Nevím, co mám dělat."
"Já být tebou, upekla bych třenou bábovku," řekla maminka.
To řekla maminka, zrovna jako kdyby si myslela, že umím péci třené bábovky. Já to ale neuměla, aspoň jsem to nikdy nezkoušela.
Ale představte si! Já jsem tu třenou bábovku přece jen upekla, a byla dokonce moc dobrá. Pekla jsem ji úplně sama, maminka mi jen říkala, jak to mám dělat.
(...)
Pršelo stále stejně jako předtím a já jsem zase nevěděla, co mám dělat. A tak jsem šla znovu k mamince.
"Mami, já se hrozně nudím, protože vůbec nevím, co mám dělat," řekla jsem.
"Být tebou, natřela bych stolek na verandě," řekla maminka.
Maminka si určitě myslí, že umím dělat všechno!

Nakresli, co by Lisa mohla ještě dělat za děště, aby se nenudila. Obrázek pak můžeš naskenovat a vložit do naší galerie.

Zkráceno podle: Lindgrenová, Astrid: Děti z Bullerbynu. Praha, Albatros 1995, s. 117-119.

 

 

 

 
  Nahrát do galerie Poslat známému

Podobné příspěvky