HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Řešení problémů

Myšlenkový strom
Řešení problémů - Prozkoumávání problémuInfoAktivity pro oblast PROZKOUMÁNÍ A POROZUMĚNÍ PROBLÉMU přispívají k tomu, aby ses naučil posoudit souvislosti problému a uměl si vytvořit představu o souvislostech problému a o předpokládaném dalším vývoji událostí. Zlepšíš se v umění prozkoumávat data a informace, které budeš mít k dispozici a uvědomovat si, jaké všechny zdroje informací může použít. Informace budeš umět nejen shromáždit, ale také je využít k tomu, abys problém rozebral a porozuměl mu. Naučíš se (zejména u složitějších problémů) přemýšlet i o dalších rozhodnutích, která budou tvým prvním rozhodnutím ovlivněna (např. některá už nebudou moc být zvolena, jiná se naopak teprve díky tomu mohou stát použitelnými). Rozvineš své schopnosti v hledání způsobů, jak omezit riziko či nejistotu u nejasných místa týkající se ostatních rozhodnutí. Uvědomíš si, jak je důležité rozpoznávat základní příčinu, která potíže působí a využívat k tomu nákresy a diagramy. Zlepšíš se v rozeznávání nejistot, budeš je umět rozdělit na jednotlivé prvky a vyhodnotí je jeden po druhém. Naučíš se slevovat riziko, pokud hrozí a budeš se ho snažit omezovat všude tam, kde je to možné.

V životě budeš muset řešit spoustu problémů... Jak by ti to šlo si můžeš vyzkoušet na problémech, které trápí celou planetu Zemi a její obyvatele.

Vybírat si můžeš z následujícíh témat:

  • chudoba,
  • znečišťování vzduchu, vody a půdy,
  • hromadění odpadu,
  • ohrožení mnoha druhů rostlin a živočichů.

Nejdříve si o problému najdi více informací (v knížkách, v učebnících, na internetu). Pak nakresli myšlenkový strom, což je pomůcka, která ti pomůže lépe uspořádat informace a nápady. Jak by měl takový strom vypadat? Můžeš se podívat třeba tady nebo tady, jeho podoba však závisí na tvé fantazii. Svůj strom vytvoř asi takto:

1. Nakresli kořeny stromu − ke kořenům píšeš, jaké jsou příčiny/důvody problému, který sis vybral/a. Napiš všechno, co tě napadně a co najdeš.  Strom má hodně kořenů, proto musíš najít co nejvíce přičin.

2. Strom má také kmen − do něj napíš problém, který sis vybral/a: chudoba, znečišťování, ...

3. Z kmene rostou větší větve. Do nich napiš, jak vybraný světový problém působí na lidi, jak a kde se projevuje. jak daný problém ovlivňuje životy lidí, třeba i tvůj. Pak tu jsou ještě malé větvičky, k nim napiš nápady, jak by se lidé měli snažit problém zlepšit.

Svůj výtvor určitě nahraj do galerie pod úlohou a podívej se na myšlenkové stromy ostatních.

Pátrání po příčinách a následcích je jádrem každého úspěšného řešení problémů, trénuj se v tom.

 
Další úloha   Nahrát do galerie Poslat známému

Podobné příspěvky