HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Sebeřízení

Víkend s domorodci
Sebeřízení - SebepoznáníInfoAktivity pro oblast SEBEPOZNÁNÍ přispívají k tomu, abys dobře znal sebe sama. To je důležité pro to, aby sis dokázal vybrat takovou práci, která tě nebude pouze vysilovat, ale bude ti přinášet i pocit uspokojení. Naučíš se rozpoznat své silné stránky a to ti umožní zaměřit se na ty oblasti, ve kterých se můžeš s velkým úspěchem rozvíjet. Rozvineš své schopnosti lépe si uvědomovat si své návyky. Je to důležité zejména proto, že návyky jsou automatické reakce, které si už sice nemusíš uvědomovat, ale z kterých se vlastně sestává velká část našeho života. Zlepší se také tvá dovednost řídit sebe sama, protože ta z velké části znamená dovednost řídit své návyky. Naučíš se rozpoznávat postupy, které v tobě vyvolávají stavy duševní pohody či naopak stresové stavy. To ti pak pomůže takové stavy vědomě vytvářet, nebo se jim vyhýbat. Zlepšíš se také v umění sebereflexe – uvědomíš si lépe, že je více možných postojů a že je možné své postoje upravovat, pokud vedou k frustrujícím zážitkům.

V rámci mezinárodní spolupráce má do tvého města/vesnice přijet na jeden víkend skupina domorodých obyvatel z dalekých tropických ostrovů. Tito lidé žijí zcela jinak než my: jí a pijí jiné věci, oblékají se jinak a o Česku samozřejmě nikdy neslyšeli. Tvým úkolem je připravit pro ně  dvoudenní program, díky kterému se naučí něco o nás a našem životním stylu. Oblasti, které musíte určitě probrat, jsou tyto:

 • jídlo a pití u nás,
 • oblékání u nás,
 • chování ve společnosti,
 • historie a kultura v Česku,
 • příroda v Česku,
 • naše oblíbené sporty.

Ty budeš jejich učitel/ka a o všem je můžeš učit různými způsoby (tvé vyprávění, společné povídání - diskuse, názorné ukázky, skupinové úkoly, výlety, ...). Toho, že si nebudete rozumět, se neboj, dostanete totiž překladatelku.

Vezmi si papír velikosti A4, na který napíšeš program (na sobotu a neděli) pro vzdálenou návštěvu. Bude tam:

 1. název celé návštěvy (vymysli si),
 2. čas (odkdy dokdy budou trvat jednotlivé části programu),
 3. co se bude zrovna učit (mysli na to, že by se měli dozvědět něco konkrétního z každé oblasti),
 4. kde se to bude učit (využij prostory své školy a města/vesnice),
 5. jak se to bude učit (snaž se kombinovat různé způsoby).

Celý papír nějak hezky barevně uprav a k jednotlivým činnostem kresli i obrázky (program se musí domorodcům líbit – i když budete mít překladatelku, je potřeba, aby z papíru poznali i něco sami). Použij svou fantazii a snaž se, aby to všechny bavilo.

Nakonec svůj papír naskenuj, nebo vyfoť a vlož do naši galerie a porovnej program s ostatními.

 
  Nahrát do galerie Poslat známému

Podobné příspěvky