HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Sebeřízení

Průvodce na hradě
Sebeřízení - SebepoznáníInfoAktivity pro oblast SEBEPOZNÁNÍ přispívají k tomu, abys dobře znal sebe sama. To je důležité pro to, aby sis dokázal vybrat takovou práci, která tě nebude pouze vysilovat, ale bude ti přinášet i pocit uspokojení. Naučíš se rozpoznat své silné stránky a to ti umožní zaměřit se na ty oblasti, ve kterých se můžeš s velkým úspěchem rozvíjet. Rozvineš své schopnosti lépe si uvědomovat si své návyky. Je to důležité zejména proto, že návyky jsou automatické reakce, které si už sice nemusíš uvědomovat, ale z kterých se vlastně sestává velká část našeho života. Zlepší se také tvá dovednost řídit sebe sama, protože ta z velké části znamená dovednost řídit své návyky. Naučíš se rozpoznávat postupy, které v tobě vyvolávají stavy duševní pohody či naopak stresové stavy. To ti pak pomůže takové stavy vědomě vytvářet, nebo se jim vyhýbat. Zlepšíš se také v umění sebereflexe – uvědomíš si lépe, že je více možných postojů a že je možné své postoje upravovat, pokud vedou k frustrujícím zážitkům.

37196


Jsi na brigádě na hradě. Ráno se dovíš, že kamarád, který provází po jenom okruhu pro je nemocný a zítra odpoledne ho máš nahradit. Musíš se tedy naučit nějaký "průvodcovský výklad" pro jednotlivé komnaty hradu.

 

1. komnata: lovecký salonek

2. komnata: černá kuchyně

3. komnata: ložnice

4. komnata: taneční sál

5. komnata: pracovna a knihovna

 

Bohužel kamarád Ti ani nepředá své poznámky k výkladu...Musíš si tedy výklad připravit a naučit se ho. Můžeš si trochu vymýšlet.

Než si výklad připravíš, zamysli se nad tím, jak se Ti bude nejlépe učit:

 

a/ budeš si dělat poznámky? (v bodech nebo si napíšeš celý text)

b/ budeš se ho učit celý den, nebo ráno, nebo večer?

c/ budeš se učit výklad u stolu nebo  na procházce?

d/ budeš si k tomu pouštět hudbu nebo potřebuješ ticho?

Svůj výklad k jedné z komnat můžeš náhrat třeba na mobil a pak sdílet v naší galerii. (max. 1 min.)

I do budoucna přemýšlej o tom, jaký styl učení ti nehvíce vyhovuje a proč. Uvidíš, že ti to pak půjde snadněji.

 

Zdroj obrázku:

http://www.hrad-pernstejn.cz/

 
Další úloha   Nahrát do galerie Poslat známému

Podobné příspěvky