HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Sebeřízení

Triky pro ostatní
Sebeřízení - SebepoznáníInfoAktivity pro oblast SEBEPOZNÁNÍ přispívají k tomu, abys dobře znal sebe sama. To je důležité pro to, aby sis dokázal vybrat takovou práci, která tě nebude pouze vysilovat, ale bude ti přinášet i pocit uspokojení. Naučíš se rozpoznat své silné stránky a to ti umožní zaměřit se na ty oblasti, ve kterých se můžeš s velkým úspěchem rozvíjet. Rozvineš své schopnosti lépe si uvědomovat si své návyky. Je to důležité zejména proto, že návyky jsou automatické reakce, které si už sice nemusíš uvědomovat, ale z kterých se vlastně sestává velká část našeho života. Zlepší se také tvá dovednost řídit sebe sama, protože ta z velké části znamená dovednost řídit své návyky. Naučíš se rozpoznávat postupy, které v tobě vyvolávají stavy duševní pohody či naopak stresové stavy. To ti pak pomůže takové stavy vědomě vytvářet, nebo se jim vyhýbat. Zlepšíš se také v umění sebereflexe – uvědomíš si lépe, že je více možných postojů a že je možné své postoje upravovat, pokud vedou k frustrujícím zážitkům.

Představ si, že jsi pan učitel nebo paní učitelka a máš vymyslet učební pomůcku pro svoje žáky. Vyber si jednu z možností dole a svůj výtvor vlož do naší galerie, kde třeba pomůže někomu jinému v učení (a můžeš se podívat, co vymysleli ostatní).

 

1) Vymysli pomůcku, jak si zapamatovat co nejlépe 10 nejdůležitějších letopočtů z naší historie (vznik našeho státu atd.).

2) Vymysli a popiš hru, díky které se ostatní snadno naučí evropské státy a jejich hlavní města.

3) Vymysli novou mnemotechnickou pomůcku v předmětu, který máš rád (např. v hudební výchově "Braprodali dvě hutačevi", v češtině "Befeleme pes se veze", v matematice "Ivan Vedl Xenii Lesní Cestou Do Města"). Pokud nevíš, o čem je řeč, podívej se sem.

4) Vymysli vtip, díky kterému si ostatní nebudou plést dva pojmy (např. souhláska a samohláska, krápníky stalaktit a stalagmit).

 
  Nahrát do galerie Poslat známému

Podobné příspěvky