HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Spolupráce

Laura a Mary
Spolupráce - ShodaInfoAktivity pro oblast DOSAHOVÁNÍ SHODY přispívají k tomu, aby ses dokázal podílet na vytváření prostředí, ve kterém se skupina dokáže shodnou na důležitých věcech, jako jsou cíle, role a použité metody či postupy. Naučíš se vytvářet shodu na tom, v čem tkví skutečná podstata problému. Je totiž velmi důležité, abyste všichni ve skupině chápali váš úkol stejným způsobem. Na začátku to často bývá tak, že každý vidím problém v něčem trochu jiném a to pak může vést k vážným sporům a krizím, kterým se tímto naučíš předcházet. Aktivity ti pomohou zajistit, aby všichni členové skupiny dobře rozuměli názorům a tvrzením ostatních a uvědomovali si, že kolektivní shoda je důležitější než osobní požadavky. Procvičíš se v strategiích, které tě spolehlivě dovedou k výsledku „win/win“, tedy takovému výsledku, který je přijatelný pro obě strany.

Holčičky Mary a Laura žily kdysi dávno s rodiči ve srubu u potoka. Před Vánocemi se těšily, že dostanou bonbóny a nové oblečení, ale tatínek potřeboval koně, aby mohl pracovat a vydělat pro rodinu dost peněz.

 

„Děkuji vám, Mary a Lauro," řekla maminka. Začala pečlivě žehlit záplaty na tatínkově košili. „Víte, co chce k Vánocům tatínek?"

Děvčata nevěděla.

„Koně," prozradila jim maminka. „Chtěly byste vy koně?"

Laura a Mary se na sebe podívaly.

„Jen jsem si tak říkala," pokračovala maminka, „kdybychom si všichni přáli koně a nic než koně, pak možná – "

Laura měla divný pocit. Koně, to bylo něco obyčejného; s Vánoci nijak nesouviseli.

 

Nakresli jednoduchý komiks, jak se příběh vyvíjel dál, když Mary i Laura souhlasily, že kromě koní nic chtít nebudou. Co asi našly pod stromečkem příští rok, když rodina měla díky koním víc peněz? Komiks pak můžeš naskenovat a vložit do naší galerie.

 

Zdroj:

Ingallsová-Wilderová, Laura: Na březích švestkového potoka. Praha, NS Svoboda 1997, s. 80–81

 
  Nahrát do galerie Poslat známému

Podobné příspěvky