HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Komunikace

Od jedné do deseti
Komunikace - KonfliktyInfoAktivity pro oblast KONFLIKTY přispívají k tomu, aby sis uměl v konfliktní situaci zachovat odstup – aby ses nenechal „vytočit“ a byl schopen nebrat si konflikt osobně. Naučíš se také převzít za konflikt odpovědnost a získáš schopnost přiznat si vlastní vinu. Budeš si lépe uvědomovat roli emocí v konfliktu a zlepší se tvoje schopnost pochopit konflikt očima druhého. Naučíš se také, že není dobré přednášet vlastní stanoviska a věcně argumentovat, dokud prim hrají divoké emoce. Lépe porozumíš tomu, proč není dobré konfliktům se vyhýbat nebo vzdávat je předem a zlepší se tvoje schopnost věcně s druhými vyjednávat - jde o schopnost udělat kompromis či ústupky a snahu hledat řešení přijatelné pro obě strany. Naučíš se kritizovat konstruktivně – tedy to, co druhý může změnit a hlavně kritizovat konkrétní chování, ne obecně druhého. Procvičíš si také to, jak vhodným způsobem upozorňovat druhého na to, co ti vadí - velmi důležitá je konkrétnost popisovaného chování a projevení respektu k druhému (tedy neponižovat, nezraňovat). Naučíš se vhodně odmítnout žádost o laskavost.

29928

Asi se ti už taky stalo, že když došlo na hádku, řekl/a jsi to, co jsi měl/a zrovna na jazyku. A ono místo aby to pomohlo, situaci to ještě přiostřilo... Postavička Vztekloun je na tohle expert. Někdo mu ale poradil, že když hned řekne, co mu vytane na mysli, ale místo toho v duchu napočítá od jedné do deseti, přejde to a vymyslí něco, co se bude v dané chvilce hodit víc...

Ty teď budeš ve Vzteklounově hlavě ve chvíli, kdy počítá od jedné do deseti. Vidíš, co se mu stalo a co ho napadlo, že řekne. Zdá se ti dobré? Nebo mu poradíš, aby radši řekl něco jiného? Pokud ano, zapiš si to do tabulky na další straně... A zkus tabulku nechat vyplnit i mamkou, taťkou nebo kamarádem, ať můžeš porovnávat! Nebo se koukni do naší galerie pod úlohou, kam taky můžeš vložit svou tabulku.

Zachovat si v konfliktu odstup a umět sám sebe zklidnit je pro dobrou komunikaci velmi užitečné.

 

Zdroj obrázku: http://3stepsadd.com/adhd-in-the-classroom/

 
Další úloha   Nahrát do galerie Poslat známému

Podobné příspěvky