HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Komunikace

Narozeniny
Komunikace - SrozumitelnostInfoAktivity pro oblast SROZUMITELNOST přispívají k tomu, aby ses uměl vyjadřovat srozumitelně, jasně a výstižně. Procvičíš si správné vyslovování, budeš se učit ovládat rychlost řeči a hlasitost. Uvědomíš si více, že ne všichni rozumí tomu, co říkáš, stejně jako ty a naučíš se volit výrazy, které odpovídají typu komunikačního partnera: sám přece víš, že jinak musíš mluvit s babičkou a jinak s paní učitelkou. Zlepší se tvoje schopnost mluvit věcně, výstižně a jednoznačně. Naučíš se také, jak porozumět zpětné vazbě, kterou od svého posluchače dostáváš a podle ní upravit další část svého sdělení.

Za týden máš osmé narozeniny. Těšíš se na oslavu a toužíš po velkém dárku – možná po telefonu, nových lyžích nebo princeznovských šatech na školní oslavu? Máš týden na to, abys všem řekl, co si k narozeninám přeješ. Jak, kdy a kde to komu řekneš? Vyber si z následujících dvou možností tu pro tebe lepší:

  • mamka připravuje večeři  x  mamka s tebou skládá puzzle
  • taťka jde s tebou na procházku  x  taťka kouká na večerní zprávy
  • babička telefonuje s kamarádkou  x  babička se připravuje do divadla
  • děda pracuje na zahradě  x  děda pije kávu

Proč je která příležitost vhodnější? Proč ne? Řekneš to všem stejně nebo s každým mluvíš trošku jinak? Zkus si každou situaci přehrát...

Během týdne samozřejmě všechny potkáš víc než dvakrát. Umíš si představit ještě vhodnější příležitost? Pokud si nejsi jistý, popovídej si o tom s rodiči nebo se pobav s kamarádem, co mu připadá lepší a proč.

Vhodnou příležitost a vhodná slova je potřeba hledat i v jiných situacích. Zkus si představit a popsat situace, kdy budeš sdělovat následující zprávy rodičům a kamarádovi. U každého si představ vhodnou situaci a nahlas si řekni, jak bys jim to sdělil.

  • rozbil jsi sousedovi okno a ten je pěkně naštvaný
  • dostal jsi do žákovské knížky pochvalu
  • ztratil jsi klíče
  • bude mikulášská party
 
  Poslat známému

Podobné příspěvky