HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Komunikace

Soutěž řečníků
Komunikace - PrezentováníInfoAktivity pro oblast PŘESVĚDČIVÝ PROJEV A PREZENTACE přispívají k tomu, abys dokázal svůj projev vhodně strukturovat. Procvičíš si způsoby, jak publikum zaujmout a navázat s ním pozitivní vztah. Budeš lépe umět mluvit na publikum jeho vlastním jazykem a vybrat jedno hlavní sdělení. Naučíš se držet se jedné ústřední linie a nevhodným odbočkám se vyhýbat - není nutné říct vše, jen to, co je pro hlavní sdělení nezbytné. Zlepšíš si své dovednosti v oblasti nonverbální komunikace a očního kontaktu a umění dávat svou řečí těla i promluvou publiku najevo, že jsi s nimi na stejné vlně. Uvědomíš si, ze nejlépe zaujmeš publikum tím, že tvoje prezentace bude co nejkonkrétnější a bude vycházet z každodenního života publika. Také se naučíš lépe pracovat s formou a zapojovat do prezentace konkrétní příklady, humor či příběhy. Budeš lépe rozumět tomu, proč je důležitá živost a přirozenost podání a jak ji dosáhnout, například i pomocí poutavých vizuálních pomůcek.

Ve Vaší škole se právě pořádala soutěž řečníků. Jak taková soutěž vypadá? Soutěžící si vylosuje téma, na které má sám pět minut mluvit. Na přípravu má jenom dvě minuty. Zkušení soutěžící vědí, jak tento čas využít – napíší si několik bodů, aby nezapomněli, o čem všem chtěli povídat a jak to šlo po sobě. Ty jsi teď ve třídě našel pár jejich přípravných papírků... Koukni se na ně, nějaký vyber a vyzkoušej si roli řečníka! Pro procvičení jich pak vyzkoušej víc...

Varianta: Chceš si vyzkoušet celou soutěž? Sežeň si posluchače, vylosuj jedno z následujících témat, dvě minuty připravuj body a nakonec pět minut mluv! Jako zpestření si vezmi parťáka, který bude připravovat stejné téma. V čem jsou jeho body jiné? Pobavte se o tom, proč jste každý napsal, co tam máte, a jestli byste i to, co nemáte, příště zaznamenali.

Když něco někomu vyprávíme, je potřeba mluvit k věci a moc neodbíhat od tématu. Zkusíš to?

 
Další úloha   Poslat známému

Podobné příspěvky