HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Komunikace

Co říkal(a)…?
Komunikace - NasloucháníInfoAktivity pro oblast NASLOUCHÁNÍ přispívají k tomu, abys uměl signalizovat druhému zájem o to, co říká, především neverbální komunikací - tedy svým postojem směrem k mluvčímu, očním kontaktem a ne-rušením. Zlepšíš se v tom, jak druhého povzbuzovat k další promluvě – přikyvováním, kladením vhodných otázek, uměním mlčet ve vhodné chvíli a snahou nekomentovat vše za každou cenu. Naučíš se také různé způsoby reflektování – parafrázovat svého komunikačního partnera vlastními slovy, ukazovat mu, že jej nejen posloucháš, ale že mu i rozumíš (např. vhodným shrnutím). Rozvineš své schopnosti v oblasti „čtení“ řeči těla a naučíš se díky tomu i lépe kontrolovat své vlastní nonverbální signály. Procvičíš si schopnost orientovat se v komunikaci na svého partnera, které obvykle brání soustředění se především na sebe a své promluvy, skákání druhému do řeči či obracení pozornosti k sobě a ke svým tématům.

Určitě zažíváš každodenně situaci, kdy někomu převypravuješ, co říkal někdo ještě úplně jiný... Prostě odpovídáš na otázku „Co říkal(a)...?" Teď si to můžeš nacvičit. Koukni na tahle krátká videa, pozorně se dívej a poslouchej a pak si řekni nebo napiš, co člověk na videu říkal (jsou to úplně jednoduché věci...). Zároveň zkus popsat, jak se u toho cítil a jak vypadal? Byl šťastný, nešťastný, veselý, smutný, nervózní, ve spěchu...? Popiš cokoliv, čeho sis všiml.

  • Marta Issová o své oblíbené knížce

  • Tatiana Vilhelmová o oblíbených filmech

Pokud máš někoho po ruce, nech ho udělat to samé a můžete si porovnat, co jste kdo vnímal a napsal. Pobavte se o rozdílech... 

Tip navíc: S kamarádem můžete pokračovat – vždycky po nějakém vyprávění zkus shrnout, co kamarád říkal a jak si myslíš, že se u toho cítil...?

 
Další úloha   Poslat známému

Podobné příspěvky