HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Komunikace

Usmiřování
Komunikace - KonfliktyInfoAktivity pro oblast KONFLIKTY přispívají k tomu, aby sis uměl v konfliktní situaci zachovat odstup – aby ses nenechal „vytočit“ a byl schopen nebrat si konflikt osobně. Naučíš se také převzít za konflikt odpovědnost a získáš schopnost přiznat si vlastní vinu. Budeš si lépe uvědomovat roli emocí v konfliktu a zlepší se tvoje schopnost pochopit konflikt očima druhého. Naučíš se také, že není dobré přednášet vlastní stanoviska a věcně argumentovat, dokud prim hrají divoké emoce. Lépe porozumíš tomu, proč není dobré konfliktům se vyhýbat nebo vzdávat je předem a zlepší se tvoje schopnost věcně s druhými vyjednávat - jde o schopnost udělat kompromis či ústupky a snahu hledat řešení přijatelné pro obě strany. Naučíš se kritizovat konstruktivně – tedy to, co druhý může změnit a hlavně kritizovat konkrétní chování, ne obecně druhého. Procvičíš si také to, jak vhodným způsobem upozorňovat druhého na to, co ti vadí - velmi důležitá je konkrétnost popisovaného chování a projevení respektu k druhému (tedy neponižovat, nezraňovat). Naučíš se vhodně odmítnout žádost o laskavost.

Jak zareaguješ, když se dva kamarádi budou hádat? Představ si, že se dva tvoji dobří kamarádi hádají, ty stojíš vedle nich a posloucháš je. Jsou to tvoji kamarádi a ty jim chceš pomoci, aby se přestali hádat a konečně se dohodli.

Tvým úkolem bude je usmířit – vyzkoušej si, jak budeš jednat, co budeš říkat, aby se, co nejdřív přestali hádat a shodli se na společném kompromisu. Napiš si, co bys jim řekl a v naší galerii pod úlohou to můžeš porovnat s ostatními.

Kamarádi se hádají – Jeden chce jít odpoledne do kina, protože je tam premiéra super filmu a druhý si chce jít zahrát fotbal na hřiště. Oba se nemohou shodnout, kam půjdou, ale přitom by chtěli odpoledne trávit společně.

První říká, že jsou dneska do kina levnější lístky, ale druhý argumentuje tím, že v kině byli předevčírem, ale fotbal nehráli už aspoň týden.

Můžeš dál vymyslet, čím dalším argumentují jednotlivé strany proti sobě – můžeš použít svoji fantazii. Ale hlavně nezapomeň obě strany nějak usmířit a dojít ke kompromisu.

 
  Nahrát do galerie Poslat známému

Podobné příspěvky