HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Komunikace

Usmiřování
Komunikace - KonfliktyInfoAktivity pro oblast KONFLIKTY přispívají k tomu, aby sis uměl v konfliktní situaci zachovat odstup – aby ses nenechal „vytočit“ a byl schopen nebrat si konflikt osobně. Naučíš se také převzít za konflikt odpovědnost a získáš schopnost přiznat si vlastní vinu. Budeš si lépe uvědomovat roli emocí v konfliktu a zlepší se tvoje schopnost pochopit konflikt očima druhého. Naučíš se také, že není dobré přednášet vlastní stanoviska a věcně argumentovat, dokud prim hrají divoké emoce. Lépe porozumíš tomu, proč není dobré konfliktům se vyhýbat nebo vzdávat je předem a zlepší se tvoje schopnost věcně s druhými vyjednávat - jde o schopnost udělat kompromis či ústupky a snahu hledat řešení přijatelné pro obě strany. Naučíš se kritizovat konstruktivně – tedy to, co druhý může změnit a hlavně kritizovat konkrétní chování, ne obecně druhého. Procvičíš si také to, jak vhodným způsobem upozorňovat druhého na to, co ti vadí - velmi důležitá je konkrétnost popisovaného chování a projevení respektu k druhému (tedy neponižovat, nezraňovat). Naučíš se vhodně odmítnout žádost o laskavost.

Jak zareaguješ, když se dva kamarádi budou hádat? Představ si, že se dva tvoji dobří kamarádi hádají, ty stojíš vedle nich a posloucháš je. Jsou to tvoji kamarádi a ty jim chceš pomoci, aby se přestali hádat a konečně se dohodli.

Tvým úkolem bude je usmířit – vyzkoušej si, jak budeš jednat, co budeš říkat, aby se, co nejdřív přestali hádat a shodli se na společném kompromisu. Napiš si, co bys jim řekl a v naší galerii pod úlohou to můžeš porovnat s ostatními.

Situace:

Dva tvoji kamarádi jsou sourozenci, bratr a sestra. Mají se dohodnout, jak společně doma uklidí. Je to jejich klasická hádka každý týden a tebe už to nebaví poslouchat. Je potřeba utřít prach, vysát koberce, vytřít podlahu, odnést odpadky a umýt nádobí.

Problém ale je, že on tvrdí, že klidně vysaje, ale tím to hasne.

Ona zase tvrdí, že takhle to všechno bude na ní a že to nejde. Jí zase nevadí utřít prach, ale rozhodně zbytek dělat nebude.

Jak to vyřešit? Pomůžeš jim?

 
  Nahrát do galerie Poslat známému

Podobné příspěvky