HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Komunikace

Usmiřování
Komunikace - KonfliktyInfoAktivity pro oblast KONFLIKTY přispívají k tomu, aby sis uměl v konfliktní situaci zachovat odstup – aby ses nenechal „vytočit“ a byl schopen nebrat si konflikt osobně. Naučíš se také převzít za konflikt odpovědnost a získáš schopnost přiznat si vlastní vinu. Budeš si lépe uvědomovat roli emocí v konfliktu a zlepší se tvoje schopnost pochopit konflikt očima druhého. Naučíš se také, že není dobré přednášet vlastní stanoviska a věcně argumentovat, dokud prim hrají divoké emoce. Lépe porozumíš tomu, proč není dobré konfliktům se vyhýbat nebo vzdávat je předem a zlepší se tvoje schopnost věcně s druhými vyjednávat - jde o schopnost udělat kompromis či ústupky a snahu hledat řešení přijatelné pro obě strany. Naučíš se kritizovat konstruktivně – tedy to, co druhý může změnit a hlavně kritizovat konkrétní chování, ne obecně druhého. Procvičíš si také to, jak vhodným způsobem upozorňovat druhého na to, co ti vadí - velmi důležitá je konkrétnost popisovaného chování a projevení respektu k druhému (tedy neponižovat, nezraňovat). Naučíš se vhodně odmítnout žádost o laskavost.

Jak zareaguješ, když se dva kamarádi budou hádat? Představ si, že se dva tvoji dobří kamarádi hádají, ty stojíš vedle nich a posloucháš je. Jsou to tvoji kamarádi a ty jim chceš pomoci, aby se přestali hádat a konečně se dohodli.

Tvým úkolem bude je usmířit – vyzkoušej si, jak budeš jednat, co budeš říkat, aby se co nejdřív přestali hádat a shodli se na společném kompromisu. Napiš si, co bys jim řekl, a v naší galerii pod úlohou to můžeš porovnat s ostatními.

Situace:

Kamarádi na pouti společnými silami vyhráli obrovského plyšového slona. To, že spojili své síly, se jim zdálo jako dobrý nápad, jenže teď se nemohou dohodnout, kdo si vezme toho obřího plyšáka domů. Samozřejmě ho chtějí oba.

Jeden kamarád tvrdí, že zkusit vyhrát toho plyšáka byl první jeho nápad, takže by si ho měl vzít domů on.

Druhý si zase myslí, že dal více peněz, tak na něj má nárok spíš on.

S kamarády není řeč, dokud se nějak nedohodnou. Pomůžeš jim?

 
  Nahrát do galerie Poslat známému

Galerie

 

Podobné příspěvky