HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Komunikace

K tématu
Komunikace - PrezentováníInfoAktivity pro oblast PŘESVĚDČIVÝ PROJEV A PREZENTACE přispívají k tomu, abys dokázal svůj projev vhodně strukturovat. Procvičíš si způsoby, jak publikum zaujmout a navázat s ním pozitivní vztah. Budeš lépe umět mluvit na publikum jeho vlastním jazykem a vybrat jedno hlavní sdělení. Naučíš se držet se jedné ústřední linie a nevhodným odbočkám se vyhýbat - není nutné říct vše, jen to, co je pro hlavní sdělení nezbytné. Zlepšíš si své dovednosti v oblasti nonverbální komunikace a očního kontaktu a umění dávat svou řečí těla i promluvou publiku najevo, že jsi s nimi na stejné vlně. Uvědomíš si, ze nejlépe zaujmeš publikum tím, že tvoje prezentace bude co nejkonkrétnější a bude vycházet z každodenního života publika. Také se naučíš lépe pracovat s formou a zapojovat do prezentace konkrétní příklady, humor či příběhy. Budeš lépe rozumět tomu, proč je důležitá živost a přirozenost podání a jak ji dosáhnout, například i pomocí poutavých vizuálních pomůcek.

29796

Představ si, že máš ve škole pět minut povídat o Harrym Potterovi. Koukni se na přípravu spolužáka, který si sepsal co nejvíc bodů, o čem by mohl povídat. Mluvil bys o všech bodech, nebo něco vynecháš? Pokud budeš vynechávat, řekni si proč – bylo by to moc dlouhé, nesouviselo by to s příběhem, nelíbí se mi to...

Zkus si ty body, o kterých budeš mluvit, seřadit. Nakonec si můžeš celé povídání zkusit třeba před kamarádem, mamkou nebo taťkou. Předtím je ale nech udělat stejný úkol – vybrali stejné body? Mají stejné pořadí?

Tip navíc: Teď si můžeš vyzkoušet sestavit jiné vyprávění – vyber si  téma, o kterém chceš povídat a připrav si všechny body, co tě napadnou. Potom na ně koukni znovu a podle stejných důvodů, jak jsi to dělal u Harryho, vyber a seřaď ty, o kterých opravdu budeš mluvit. A nakonec mluv! Můžeš si takhle připravit třeba vtipné povídání na černou hodinku :). Nebo si s kamarády udělejte soutěž, všichni si připravte a pak povídejte. Vyhrává ten nejlepší řečník!

 
Další úloha   Poslat známému

Podobné příspěvky