HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Komunikace

Zeptej se mě, na co chceš, já, na co chci, odpovím
Komunikace - SeznamováníInfoAktivity pro oblast NEZÁVAZNÁ KOMUNIKACE A SEZNAMOVÁNÍ přispívají k tomu, aby sis uměl téma i formu své promluvy volit na základě okolností a kontextu, ve kterém se nacházíš, ale především s ohledem na posluchače - zvolené téma by mělo ostatní zaujmout a nejlépe se uchytit i pro pokračování konverzace. Naučíš se působit na ostatní přátelsky a se zájmem. Procvičíš si volbu takových témat, která s druhými navozují shodu a vyladí tě s ostatními na „stejnou vlnu“. Zlepšíš se ve vypravování příběhů zaměřením na stručnost, zábavnost a jasnou pointu. Naučíš se lépe pracovat s emocemi a gradací příběhu. Uvědomíš si, jak lze udržovat konverzaci - například pomocí kladení otevřených otázek. Zlepší se také tvoje schopnost seznamovat se s druhými, budeš umět lépe překonávat ostych. Naučíš se rovněž volit vhodnou formu pozdravu, tedy takový, který zavdává příležitost k dalšímu hovoru. Aktivity ti také pomohou zlepšit odhad vhodné doby pro rozloučení.

Zítra se do tvé třídy přijde představit nová paní učitelka. Všichni se jí budete představovat a ona zase vám – řekla, že se jí můžete zeptat, na co chcete. Podívej se na tahle témata.

Ke každému tématu vymysli otázku. Pokud máš po ruce kamaráda, mamku nebo taťku, ať zkusí to samé a otázky srovnejte. Vymyslíte společně ještě další otázky ke každému okruhu? Podívej se do galerie pod úlohou na otázky ostatních a jestli máš jiné, klidně je dopiš!

Ze všech otázek teď vyber ty, na které se paní učitelky zítra zeptáš. Zeptal/a by ses na všechny? Nebo je lepší se na poprvé na něco neptat? Je to jiné u nové paní učitelky a u nového spolužáka? Odpověděl/a bys ty sám/sama na všechny tyhle otázky někomu, koho vidíš poprvé? Proč ano, proč ne? Zkus si o tom popovídat s rodiči...

Tip pro rodiče: Využijte této aktivity nejen k rozpoznání nevhodných otázek pro ostatní, ale také se s dítětem pobavte o tom, které informace by samo o sobě nemělo prozrazovat, zejména pak na internetu.

 
  Nahrát do galerie Poslat známému

Podobné příspěvky