HP / Měkké dovednosti / Chci se rozvíjet / Komunikace

Jednou větou
Komunikace - NasloucháníInfoAktivity pro oblast NASLOUCHÁNÍ přispívají k tomu, abys uměl signalizovat druhému zájem o to, co říká, především neverbální komunikací - tedy svým postojem směrem k mluvčímu, očním kontaktem a ne-rušením. Zlepšíš se v tom, jak druhého povzbuzovat k další promluvě – přikyvováním, kladením vhodných otázek, uměním mlčet ve vhodné chvíli a snahou nekomentovat vše za každou cenu. Naučíš se také různé způsoby reflektování – parafrázovat svého komunikačního partnera vlastními slovy, ukazovat mu, že jej nejen posloucháš, ale že mu i rozumíš (např. vhodným shrnutím). Rozvineš své schopnosti v oblasti „čtení“ řeči těla a naučíš se díky tomu i lépe kontrolovat své vlastní nonverbální signály. Procvičíš si schopnost orientovat se v komunikaci na svého partnera, které obvykle brání soustředění se především na sebe a své promluvy, skákání druhému do řeči či obracení pozornosti k sobě a ke svým tématům.

29791

Králové v pohádkách občas přijímají své poddané s jejich prosbami. Poddaných je ale hodně a král jenom jeden, proto za ním nemůže každý jen tak, ale chodí za jeho tajemníkem. Tomu přednesou svůj příběh, problém nebo prosbu. Tajemník pak v přijímací den ráno přednese královi ve zkratce všechny příběhy a král si pak vybírá, koho přijme a jak mu poradí nebo pomůže.

Tak si představ, že králův tajemník onemocněl a ty jsi teď na jeho místě. Poslechneš si dva oddané poddané a máš králi přednést jednou větou obsah jejich povídání. Celé povídání najdeš dole... Nech to samé udělat i kamaráda, mamku nebo taťku a své věty si porovnejte. Mají tam něco jiného než ty? Víc nebo míň informací? Proč jste každý napsali svou větu právě takhle? A pokud nemáš nikoho po ruce, můžeš si věty porovnat dole pod úlohou – a přihodit tam i tu svou!

Tip navíc: S kamarádem můžete pokračovat – on poví krátký příběh, co si vymyslel, nebo slyšel, a ty ho shrneš do jedné věty. Uvidíš, jestli s jejím obsahem kamarád souhlasí... Pak se vyměňte.

Nezapomeň, že pro dobrou komunikaci je velmi důležitá dovednost správně druhého pochopit a jeho pohled dokázat krátce a výstižně shrnout.

Poddaný 1:

„Milý tajemníku, představ si, co mě potkalo. Šel jsem do města na trhy prodat svou kozu a koupit nějaká ta vajíčka, zeleninu a látku na šaty pro ženu. My totiž teď budeme vdávat dceru, a to víš, že si na tu slávu musí ženský pořídit nové šaty. Žena je chce modré, aby jí šly k očím... Ona si dcera bere velkostatkáře, takový štěstí udělala. No a na tom trhu jsem tu kozu opravdu prodal, látku modrou, krásnou, na ty šaty koupil, hezky zabalil, aby se nepomačkala a neušpinila a nakonec kupuju ty vajíčka a zeleninu, taky zelí, a vezmu to domů, žena začne zkoušet a šít na šaty, dcera zadělává z vajec na svatební koláčky a k večeři vaříme to zelí – představ si, že byla každá hlávka dutá! Jen pár lístečků dookola a srdíčko vybrané! A to já mám nejradši. Tak chci pana krále poprosit, aby to nechal prošetřit, ty trhovce se zelím, aby už ostatní nekoupili takové vybrané zelí, ale pořádné, na zelňačku nebo na vepřo knedlo zelo..."

Poddaný 2:

„Milý tajemníku, já jsem se sem blíž ke královskému městu přestěhoval teprve nedávno, hezkou chaloupku s políčkem jsem si koupil, pro sebe a pro svou ženu a pro děcko, co je teď na cestě. V domě dva pokojíčky a hezkou kuchyňku máme, všude kamínka, aby bylo v zimě teplo, a to políčko, tak aby se kravka pásla přes léto a v rohu, abych si vypěstoval brambory a trochu mrkve, celeru a petrželky, pažitku a kopr, že bych si tam taky dal a možná nějaký strom zasadil, ať tu po nás něco zůstane. Jenže každý rok je to políčko menší a menší. To je už po tři léta, od doby, kdy se vedle nastěhoval zlý sedlák, a ten si postupně toho mého políčka ukrajuje. Asi vždy v noci posune kousek svého vysokého plotu. Já bych mu to nějak chtěla překazit, protože už tam nemám místo na tu svou zeleninu a za chvíli by se ani kravka nemohlo na místě otočit, tak nevím, jestli tam postavit hlídku, nebo si pořídit psa, nebo ho nechat ten plot udělat z tůjí, které jen tak nepřesadí? S tím potřeboval od pana krále poradit..."

 
  Nahrát do galerie Poslat známému